Wycieczka klas chemicznych do Laboratorium Chemicznego ORLEN w Trzebini

24 października 2017 roku uczniowie klasy I i III technikum – technik procesów technologii chemicznej wraz z opiekunami: Iwoną Kremiec, Lidią Wachla, Kazimierzem Foltynem oraz Mieczysławem Kurczabem uczestniczyli w wycieczce naukowej do Laboratorium Chemicznego ORLEN w Trzebini. To kolejny wyjazd edukacyjny młodzieży zorganizowany w ramach projektu wycieczek dla klas chemicznych organizowanych przez nauczycieli chemii i przedmiotów zawodowych we współpracy z Firmą Chemiczną SYNTHOS, która pokryła koszty autobusu.

Podczas wycieczki przedstawiono uczniom strukturę zakładu, przybliżono proces przetwórstwa ropy naftowej realizowany przez ORLEN oraz zapoznano  ze specyfiką pracy w rafinerii. Prezentacja obejmowała procesy technologiczne stosowane przy produkcji paliw (destylacja zachowawcza, hydrokraking, reforming katalityczny), oczyszczania produktu (hydroodsiarczanie), wykorzystania produktów ubocznych (produkcja asfaltów, siarki, parafiny). Drugą część prezentacji przeznaczono na opis gospodarki wodno – ściekowej oraz energetycznej w rafinerii.

– Ta wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci –mówili uczniowie – Mieliśmy okazję zwiedzić pracownie analityczne, zobaczyć profesjonalny sprzęt, czy też posłuchać, na czym polega badanie asfaltu. Szczególnie zainteresowały nas chromatografy cieczowe. Uświadomiliśmy sobie jak odpowiedzialna jest praca chemika, która wymaga nie lada skupienia i dokładności.

Korzyści dla uczniów płynące z uczestnictwa w wycieczkach dydaktyczno-naukowych wiążą się przede wszystkim z poszerzeniem wiedzy z zakresu przemysłu chemicznego oraz zebraniem materiałów informacyjnych, co zostanie wykorzystane podczas przygotowywania do egzaminów zawodowych. Ponadto pobyt w zakładach chemicznych stwarza możliwość zdobycia danych związanych z rynkiem pracy na terenie Małopolski i poszukiwania potencjalnych miejsc zatrudnienia.

Oprócz tego, łącząc pożyteczne z przyjemnym, wycieczki umożliwiają uczniom zwiedzanie ciekawych zakątków Polski w miłej atmosferze, stwarzającej możliwość integracji.

Uczniowie i opiekunowie wycieczki serdecznie dziękują Laboratorium ORLEN Trzebinia za możliwość zapoznania się z pracą rafinerii oraz ciepłe przyjęcie i miłą atmosferę podczas wizyty, a Firmie Chemicznej SYNTHOS i dyrektorowi technikum Jarosławowi Wróblowi za pomoc w organizacji wycieczki.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.