„Nie bądźcie obojętni ” – przesłanie świadków

‘’Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżywanie’’

/ George Santayana /

12.10.2022r. młodzież Powiatowego Zespołu Nr 2 SOMSiT w Oświęcimiu odwiedziła Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau. Uczniowie klas 1fB, 3f, 4e, pod opieką Joanny Smrek, Małgorzaty Kuśmierczyk, Beaty Janusik – Księżarczyk i Joanny Bełch, wzięli udział  w interaktywnych zajęciach prowadzonych na terenie Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holocauście, które stanowiły uzupełnienie zwiedzania terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Zajęcia zostały oparte na aktywnej pracy z dokumentami, zdjęciami i relacjami świadków. Uczniowie podzieleni  na trzy grupy, opracowywali zagadnienia dotyczące tematyki: Jednostka wobec rzeczywistości obozowej. Trauma – życie byłych więźniów po obozie.  „Nie bądźcie obojętni ” – przesłanie świadków. Spotkanie stało się punktem wyjścia do rozmowy o współczesnym znaczeniu Auschwitz.