Nasi uczniowie na XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

Miło nam poinformować, że 1 czerwca 2023 roku uczniowie z klasy Id, Hubert Przytuła i Jan Krzywolak, uczestniczyli w XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie, który jest wyjątkowym projektem edukacyjnym realizowanym przez Kancelarię Sejmu od 1994 roku we współpracy z innymi instytucjami.

Droga na sejmową mównicę nie należała do łatwych. Hubert i Janek włożyli wiele wysiłku, by  zebrać i przygotować prezentację. Poświęcili czas na poszerzanie swojej wiedzy historycznej. Młodzi ludzie z całej Polski musieli bowiem zrealizować projekt na temat:  Zginąć, ale z honorem (Krystyna Budnicka). Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat – o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim.  Kolejnym krokiem było zarejestrowanie  się na platformie internetowej i dodanie relacji z wykonania zadania rekrutacyjnego. Projekty, które spełniały wskazane w Regulaminie warunki, były oceniane przez przedstawicieli Kancelarii Sejmu w porozumieniu z Instytutem Pamięci Narodowej.

460 laureatów konkursu wzięło udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca, w Międzynarodowy Dzień Dziecka. Obrady SDiM poprzedziło posiedzenie komisji, podczas którego autorzy najwyżej ocenionych prac przygotowali projekt uchwały. Był on poddawany dyskusji i głosowaniu na posiedzeniu plenarnym SDiM w Sali Posiedzeń Sejmu. Zakończyło się ono przekazaniem uchwały SDiM na ręce członka Prezydium Sejmu.

Warto nadmienić, że XXIX sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży była projektem edukacyjnym i obywatelskim, mającym na celu naukę postaw patriotycznych i obywatelskich oraz współodpowiedzialności młodych ludzi za podtrzymywanie i rozpowszechnianie tradycji narodowej i państwowej;  popularyzowanie i upowszechnianie wiedzy o wydarzeniach historycznych i bohaterach lokalnych oraz ich znaczeniu dla historii, dziedzictwa i tożsamości lokalnej oraz narodowej;  doskonalenie umiejętności korzystania ze źródeł historycznych, a także  przybliżenie młodym ludziom zasad funkcjonowania Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i procesu legislacyjnego.

Hubertowi i Jankowi serdecznie gratulujemy zwycięskiego projektu oraz wystąpienia podczas XXIX sesji SDiM. Obaj potwierdzają, że udział w przedsięwzięciu to była niezapomniana przygoda i zachęcają innych do podjęcia próby w kolejnych latach.

Poniżej galeria wspomnień z sejmowych wystąpień.

Agnieszka Kapcia, Dorota Czech