Lekcja astronomii w Planetarium Śląskim

Dnia 8 marca 2024 roku prawie 150 uczniów klas pierwszych z Naszej Szkoły wzięło udział w wycieczce do Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Podczas dwóch 45 minutowych lekcji pod tytułem „A jednak się kręci…” mogli oni prześledzić ruch Słońca i gwiazd na niebie północnej i południowej półkuli. Poznali też następstwa ruchu obrotowego Ziemi (zmiana dnia i nocy) oraz ruchu obiegowego Ziemi (zmiany oświetlenia Ziemi w różnych porach roku i na różnych szerokościach geograficznych).  Uczestnicy wycieczki mogli również zobaczyć poruszanie się  planet Układu Słonecznego, gwiazdozbiorów i układów gwiazd na nocnym niebie, a także dowiedzieć się, jak wyznaczane są północ i południe przy pomocy ciał niebieskich.