Wycieczka do planetarium w Chorzowie

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

18 marca 2016 roku uczniowie klas 2f, 2g, pod opieką nauczycieli Jolanty Rakowskiej, Anny Somogyi i Mieczysława Kurczaba wzięli udział w wycieczce do Planetarium w Chorzowie. Celem wyjazdu była dwugodzinna lekcja w Planetarium Wykład pt. „Fascynujący Kosmos”, który dostarczył nam informacji na temat zasad lokalizowania na niebie ciekawych gwiazdozbiorów i ich konstelacji, ogólnej charakterystyki Układu Słonecznego i wybranych planet, m.in. Merkurego, Wenus czy Marsa.

Planetarium w Chorzowie jest największym tego typu obiektem w Polsce. Zostało wyposażone w aparaturę projekcyjną, która umieszczona jest pod 23-metrową kopułą stanowiąca ekran sztucznego nieba. Na półkulistym ekranie odtwarza ona wygląd nieba w dowolnym  czasie i z dowolnego miejsca na Ziemi. Nasza grupa oglądała go w dniu 18 marca Ruchome projektory Słońca, Księżyca i planet pokazują wszelkie zmiany na niebie. Uczniowie poznali model geocentryczny budowy świata,   teorię heliocentryczną Mikołaja Kopernika, ruch obrotowy Ziemi (zmiana dnia i nocy), ruch obiegowy Ziemi (zmiany pór roku). Zobaczyli gwiazdy i gwiazdozbiory. Obserwując wiosenne i letnie niebo nocne rozpoznają z pewnością trójkąt letni, gwiazdozbiór Lwa czy Oriona.

Te niezwykłe lekcje na wszystkich wywarły wielkie wrażenie, dzięki którym uczniowie mieli okazję zaznajomienia się z naszym najbliższym otoczeniem kosmicznym. Po wyjściu z planetarium udaliśmy się w drogę powrotną, pełni wrażeń i nowo zdobytej wiedzy.