Tischnerowskie Dyskusje Młodych- nasi uczniowie w Dębicy

DSC031541 kwietnia o godzinie 12.00 odbyła się w Zespole szkół nr2 w Dębicy, czyli popularnym tam „Kwiatku”, debata uczestników programu „Ogarnąć Europę” – drużyn z naszej szkoły w składzie Mateusz Krzemyk, Julia Bielska, Rafał Baścik i I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Gośczyńskiego w Nowego Targu pt. Demokracja i ochrona prywatności. Czy władze mają prawo ograniczać wolność jednostki w imię walki z terroryzmem.  Lepszymi okazali się uczniowie z Podhala.

Dębicka szkoła przywitała nas bardzo gościnnie i widać było, że gospodarzom sprawia radość przyjmowanie gości, od początku czuliśmy się jak w gronie przyjaciół. Dobrą ilustracją mogą tu być słowa piosenki L. Makowieckiego „…wiem że nigdy wcześniej tu nie byłem, lecz znajomy jest mi każdy kąt…”. W końcu ksiądz prof. Tischner uczył, że dom powinien być zawsze otwarty.

Debata, powadzona przez świetnego polonistę pana Jarosława Markiewicza, obfitowała w humor (1 kwietnia!). Ciekawy wystrój sali, oprawa muzyczna i wreszcie pisany specjalnie pod debatę program komputerowy zliczający glosy, podniosły wysoko poprzeczkę organizatorom następnych dyskusji. Emocje sięgały zenitu i zdecydowanie udzielały się członków rywalizujących zespołów. W quizie wiedzy o Unii Europejskiej obie drużyny zdobyły jednakową ilość punktów, cóż Oświęcim miał świetną prezentację, ale Nowy Targ lepszą siłę przekonywania. Wydaje się jednak, że najważniejsze w tym wszystkim jest to, że ludzie wyszli zza ekranów monitorów żeby się spotkać, pochwalić sobą, pokazać, kim są i co ich tak naprawdę „kręci”, pogadać z drugim, czasem widzianym pierwszy raz w życiu człowiekiem. To są wartości bezcenne. Dziękujemy szkole dębickiej za gościnę i profesjonalne przygotowanie wizyty.

Spotkanie nie byłoby możliwe bez zaangażowania pani Beaty Księżarczyk, pani Joanny Smrek oraz Pana Dyrektora Jacka Stocha.

Spotkamy się jeszcze raz w Nowym Targu za dwa tygodnie, a potem już w Krakowie na rozdaniu nagród.

Piotr Kak

Galerię możecie zobaczyć na stronie mikroprofesor.pl

Informowaliśmy już [zobacz tutaj], iż 4 marca w naszej szkole  w ramach Tischnerowskich Dyskusji Młodych odbyła się debata nt. uchodźców z udziałem młodzieżowych drużyn ze szkół w Dębicy oraz z Nowego Targu. Poniżej publikujemy materiał video z tej debaty. Zapis filmowy z dyskusji w Dębicy zamieścimy już w następnym tygodniu.