Lekcja animacji dla grafików z oświęcimskiego „Chemika”

02W piątek 21 października klasy I GR i II GR pojechały do Bielska Białej  na wycieczkę przedmiotową do  Studia Filmów Rysunkowych.

Studio działające od prawie 70 lat to „źródło” ponad 1000 filmów nagradzanych setkami nagród krajowych i zagranicznych. To właśnie w Bielsku powstały najpopularniejsi bohaterowie polskiej animacji „Bolek i Lolek”, i „Reksio” na których wychowało się kilka pokoleń.

Ponad dwugodzinna wizyta w studio to przede wszystkim wykład na temat podstaw animacji i tworzenia filmów rysunkowych prowadzony przez jednego z operatorów. Po teoretycznym wstępie nasi uczniowie mogli zobaczyć urządzenia, na których realizowało się filmy, pracownię rysowników, komputerowe stanowisko montażu filmów i pomieszczenie poświęcone najbardziej znanym postacią bielskiego studia.

Wycieczka do SFR jest jedną z wielu wycieczek przedmiotowych zaplanowanych dla klas graficznych i informatycznych w roku szkolnym 2016/2017. Celem była prezentacja procesu produkcji filmu animowanego w miejscu, w którym takie filmy  powstają. Młodzi graficy poznali kolejne etapy tworzenia filmu animowanego oraz  poszerzyli swoją wiedzę na temat takich pojęć jak scenariusz filmowy, scenopis, animacja, fazowanie, filmowanie, efekty specjalne i dźwiękowe, skład komputerowy. Mieli również możliwość zobaczyć prawdziwe dekoracje, rekwizyty, projekty postaci i rysunki animacyjne. Ostatnim punktem wizyty w bielskim SFR był pokaz filmów w kinie „Studio”.

Po tak spędzonym czasie na „wyjazdowych lekcjach” wszyscy uczniowie udali się na zajęcia integrujące … na kręgielnię. Godzinna gra zakończona była słodkimi nagrodami dla najlepszych.

Wyjazd został zorganizowany w ramach planu wycieczek przedmiotowych przez nauczycieli przedmiotów zawodowych w zawodzie technik cyfrowych procesów graficznych i technik informatyk.

/Edmund Żółtowski/