Graficy na wycieczce w Cieszynie [Foto}

linoryty6 czerwca 2017 odbyła się wycieczka klas I oraz II Technikum Cyfrowych Procesów Graficznych do Cieszyna.

Uczniowie mieli okazję zwiedzić Wzgórze Zamkowe z pięknym widokiem na czeski Cieszyn i zobaczyć Rotundę św. Mikołaja i św. Wacława oraz Wieżę Piastowską.

Głównym celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Drukarstwa. Prowadzący opowiadał, na czym polegała praca drukarza i dobry skład typograficzny. Dodatkowo uczniowie dowiedzieli się jak ciężka i trująca była to praca zważywszy na ołów, z którego robione były czcionki. Oprócz ręcznych maszyn drukarskich oraz introligatorskich mieliśmy okazję zobaczyć jak pracują oryginalne stare urządzenie do maszynowego składu tekstów o nazwie Linotyp.

Po zwiedzaniu muzeum uczniowie uczestniczyli w warsztatach graficznych,  gdzie dla przypomnienia techniki druku wypukłego wykonywali linoryty. Dodatkową atrakcją były zajęcia introligatorskie, na których każdy uczestnik wykonywał swój pamiątkowy notes.

Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do cieszyńskiego Instytutu Sztuki przy Uniwersytecie Śląskim. Uczniowie mieli okazje zwiedzić pracownie artystyczne projektowania graficznego, malarstwa, grafiki warsztatowej, rzeźby oraz pracownie gier komputerowych. Spotkanie z prowadzącymi oraz informacje na temat danych kierunków studiów  w Instytucie Sztuki mogą pomóc uczestnikom określić swoją drogę kariery.

*

Z wycieczką związana była „Mała wystawa małego linorytu” w holu głównym naszej szkoły.

Przedstawiała ona linoryty wykonane przez uczniów na warsztatach graficznych w muzeum.