Wywiad z Kamilą Kumorek pływaczką z klasy I GMS

KKumorekwywiadW dniach 04.-06.03.2016 roku odbyły się Zimowe Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych 14 lat. Wrażeniami z rywalizacji reprezentantów SMS Oświęcim w Olsztynie podzieliła się pływaczka, Kamila Kumorek z klasy I GMS.

O zmaganiach zawodniczki trenującej pod okiem p.Jadwigi Zieleńskiej – Starzec rozmawia Jakub Konior, lider Koła Medialnego Powiatowej ”Dwójki”.

JK: Jak rozpoczęła się twoja przygoda z pływaniem?

KK: W I klasie szkoły podstawowej mieliśmy zajęcia na basenie raz w tygodniu . Wtedy właśnie, na zawodach z cyklu „Już Pływam” zajęłam I miejsce na 25m kraulem i II miejsce na 25m grzbietem i postanowiłam, że porzucę  judo i rozpocznę naukę w Zespole Szkół Sportowych w Tarnowie w klasie pływackiej. Moim pierwszym trenerem był pan Ryszard Mróz, później prowadziła mnie pani Anna Jasiak. W tym okresie zdobyłam wiele medali i dwukrotnie powołano mnie do Kadry Okręgu Małopolskiego. Pod koniec szkoły podstawowej wiedziałam już, że pływanie jest dla mnie najważniejsze , dlatego przyjechałam do Oświęcimia, by trenować z najlepszymi.

Od ilu lat trenujesz ?

– Jak już wspomniałam, moje „prawdziwe” pływanie zaczęło się w IV klasie w ZSS w Tarnowie , tak więc wyczynowo pływam już czwarty rok.

Jaki wyścig na Mistrzostwach Polski okazał się dla ciebie najlepszy?

– Na MP w Olsztynie brałam udział w czterech wyścigach indywidualnych i trzech sztafetowych. We wszystkich startach znacznie poprawiłam swoje rekordy życiowe. A za najlepsze starty uważam 200m w ”delfinie”, 200m zmiennym gdzie prawie otarłam się o finał B.

Co dał ci udział w Mistrzostwach?

– Myślę, że dla mnie osobiście udział w MP był przełomowy. Od wielu tygodni  przeżywałam zastój. Nie mogłam osiągnąć praktycznie żadnego znaczącego progresu. Uważam ,że właśnie na tych zawodach odwróciła się zła passa. Poczułam niesamowite wsparcie mojej trenerki pani Jadwigi Zieleńskiej – Starzec i po prostu walczyłam. Mimo wszystko, do ostatniego startu.

Skąd czerpałaś motywację do walki ?

– Na pewno przeświadczenie , że pod okiem naszej pani Trener – trenowałam ciężko po to, aby spełniły się moje marzenia, by poprawić swoje rekordy,   bo wtedy praca ma sens. Już przed MP postanowiłam nie odpuszczać i wszystkie starty płynąć na ”maxa”.

Czy nabyłaś jakiś nowych doświadczeń ?

– O tak, z pewnością. Moja Trenerka uświadomiła mi, że nigdy, ale to nigdy nie należy się poddawać. I nawet jak coś pójdzie źle, gdy myślę, że to już koniec – to mam nie odpuszczać, tylko walczyć i dać z siebie wszystko.

Czy podczas walki o zdobycie nowych rekordów życiowych, miałaś jakąś chwilę zwątpienia ?

– Tak, był taki moment, gdy w sztafecie 4 x 200 dowolnym zaczęłyśmy mocno tracić do liderów z naszej rundy. Pomyślałam, że nie warto, że i tak przegramy. Ale to był tylko moment słabości. Nie chciałam, żeby Trenerka się na nas zawiodła i popłynąłem to najszybciej jak mogłam.

Jak ocenisz tegoroczne Zimowe Mistrzostwa Polski w Olsztynie ?

– To dla nas pierwsze tak ważne zawody. Jako drużyna zajęliśmy IV miejsce w klasyfikacji drużynowej na 100 najlepszych klubów polskich. Mikołaj Kozieł zdobył trzy medale, dwa srebrne za 200 m kraulem i 200 m delfinem oraz brąz za sprint na 50 m kraulem. Sztafety chłopców wywalczyły złoto na dystansie 4 x 100 zmiennym i srebro na 4 x 100 dowolnym. Sztafety dziewcząt trzy razy plasowały się w finale na 4 x 200 dowolnym, na 7 miejscu na 4 x 100 zmiennym i na 9 miejscu na 4 x 100 dowolnym. Zawodnicy Unii Oświęcim 21 razy startowali w wyścigach finałowych. Uważam, że odnieśliśmy sukces, ale jestem też świadoma, że nigdy nie jest tak, że wszystko jest idealnie. Przede mną dużo pracy i  przygotowania do Letnich Mistrzostw Polski.

Serdecznie Gratulujemy ! Życzymy dalszych owocnych sukcesów.

Zobacz: http://www.tvkhd.pl/2016/03/16/wywiad-z-kamila-kumorek/

/ Jakub Konior – lider Koła Medialnego /