Spotkania z astronomią część II

tapeta_kosmos_320x480_1212.10.2016 roku uczniowie klas I f, II ch, III ch, II inf, III inf, I a, I c, uczestniczyli wraz z opiekunami- Jolantą Rakowską, Robertem Barteckim, Kazimierzem Foltynem i Mieczysławem Kurczabem w II części Spotkania z Astronomią w oświęcimskim Cinema Planet.

Autorem tego cyklu i zarazem prelegentem jest pan Aleksander Trębacz nauczyciel fizyki i matematyki, popularyzator astronomii, członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
Tematem prelekcji była Ziemia i jej miejsce we Wszechświecie. Prezentacja obejmowała takie zagadnienia jak rozmiary Ziemi i jej budowa, ruch obrotowy i obiegowy, sąsiedztwo Ziemi, Księżyc, Słońce, planety, ciała Układu Słonecznego (planetoidy, komety, meteory), gwiazdy, Droga Mleczna, inne galaktyki. Ponadto mowa była o przyczynach efektu cieplarnianego i skutkach tego zjawiska dla naszej planety.

Jednym z ciekawszych porównań przytaczanych podczas środowej prelekcji były m.in. zagadnienia dotyczące energii wodoru. – Jedna kropla wody kryje w sobie tyle energii, że można nią ogrzewać olbrzymi wieżowiec przez 1000 lat, a ta szklanka wody, którą trzymam w ręku wystarczy, aby ogrzać przez taki sam okres miasto wielkości Warszawy… – przytaczał szereg ciekawych porównań Aleksander Trębacz.

Autor opowiadał też o mechanizmach i skutkach efektu cieplarnianego i takich zjawiskach jak huragan „Katrina”, który spustoszył Nowy Orlean w południowej Luizjanie w sierpniu 2005 roku. – Dwutlenek węgla, który powoduje efekt cieplarniany i jest także produkowany przez przyrodę, ale swój dwutlenek węgla przyroda sama wchłania. Człowiek zakłócił tę równowagę, wprowadzając do atmosfery dwutlenek węgla z przemysłowych produkcji – wyjaśniał Aleksander Trębacz.

 Mamy nadzieję , że kolejny wykład z tego cyklu będzie się cieszył wśród uczniów podobnym jak nie większym zainteresowaniem.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.