Wykłady profilaktyczne z cyklu „Ciekawa lekcja” we współpracy z WSZOP z katowic

img_0135W dniach: 26 października i 2 listopada br. W naszej szkole odbyły się wykłady profilaktyczne dla uczniów wybranych klas liceum, technikum oraz gimnazjum z cyklu „Ciekawa lekcja” – we współpracy z Wyższą Szkołą Zarządzania Ochroną Pracy z Katowic. Tematyka zajęć w I semestrze była następująca:  „Jak działa nasza pamięć, czyli podstawowe metody uczenia się i zapamiętywania „ oraz „Depresja, uzależnienie…Co robić? Jak się zachować?”. Zajęcia poprowadziła p. Sylwia Duch – psycholog i trener WSZOP.

W 8 spotkaniach uczestniczyło łącznie 16 zespołów klasowych,  tj: nt. efektywnej nauki – wszystkie klasy pierwsze liceum i technikum oraz klasa II i III gimnazjum, a nt depresji: II A, II F, II ELN oraz III CH.

Pierwsze zajęcia przybliżyły uczniom zasady działania pamięci i sposoby ułatwiające zapamiętywanie, a także rozpoznanie swojego indywidualnego stylu uczenia się i metod, które są z nim kompatybilne.

Tematyka drugich wykładów uświadomiła uczniom mechanizmy psychologiczne towarzyszące negatywnym zjawiskom społecznym, takim jak depresja czy uzależnienia występujące wśród młodzieży. Pokazała również podstawowe formy pomocy oraz sposoby reagowania w sytuacjach problemowych i kryzysowych.

Nasza młodzież była żywo zainteresowana omawianą tematyką obu wykładów, brała aktywny udział w spotkaniach, co jednoznacznie świadczy o konieczności kontynuowania tego typu przedsięwzięć w naszej placówce.

W II semestrze 2016/17 przewidziana jest dalsza realizacja zajęć z tego cyklu
w kolejnych klasach.