Wycieczka do planetarium w Chorzowie w poszukiwaniu Gwiazdy Betlejemskiej

dsc_002314 grudnia 2016 roku uczniowie klas 2e 2f, 2g oraz 1, 2, 3 gimnazjum pod opieką nauczycieli Jolanty Rakowskiej, Anny Szal-Hnatyszyn, Wojciecha Iwanickiego, Roberta Barteckiego, Kazimierza Foltyna i Mieczysława Kurczaba wzięli udział w wycieczce do Planetarium w Chorzowie. Celem wyjazdu była dwugodzinna lekcja w Planetarium wykład pt.”O zaćmieniach i nie tylko”. Prowadzący za pomocą urządzenia planetarium pokazywał układy gwiazd, gwiazdozbiory i planety Układu Słonecznego. Wyjaśnił i pokazał zebranym, na czym polegają zaćmienia i jaka jest różnica między zaćmieniem Słońca i Księżyca. Wszystkie obiekty były wyświetlane na kopule za pomocą światła, w zupełnej ciemności i gdzie każde dodatkowe źródło światła (np. z komórki) skutecznie psuło pokaz. Cały wykład był ciekawy i bezcenny dla młodych sympatyków gwiazd , który dostarczył nam informacji na temat zasad lokalizowania na niebie ciekawych gwiazdozbiorów i ich konstelacji, ogólnej charakterystyki Układu Słonecznego i wybranych planet, m.in. Merkurego, Wenus czy Marsa. Uczniowie poszerzyli swoje wiadomości na temat elementów sfery niebieskiej (równik i południk niebieski, ekliptyka, oś świata), orientacji na sferze niebieskiej, ruchów Księżyca i planet, układu słonecznego, prawa Keplera oraz zaćmienia Słońca i zaćmienia Księżyca.

 Planetarium w Chorzowie jest największym tego typu obiektem w Polsce.  Zostało wyposażone w aparaturę projekcyjną, która umieszczona jest pod 23-metrową kopułą stanowiąca ekran sztucznego nieba. Na półkulistym ekranie odtwarza ona wygląd nieba w dowolnym  czasie i z dowolnego miejsca na Ziemi. Nasza grupa oglądała go w dniu 14 grudnia 2016 roku, ruchome projektory Słońca, Księżyca i planet pokazują wszelkie zmiany na niebie. Uczniowie poznali model geocentryczny budowy świata,   teorię heliocentryczną Mikołaja Kopernika, ruch obrotowy Ziemi (zmiana dnia i nocy), ruch obiegowy Ziemi (zmiany pór roku). Zobaczyli gwiazdy i gwiazdozbiory. Obserwując letnie i jesienne niebo nocne rozpoznają z pewnością trójkąt letni, gwiazdozbiór Lwa czy Oriona.

Te niezwykłe lekcje na wszystkich wywarły wielkie wrażenie, dzięki którym uczniowie mieli okazję zaznajomienia się z naszym najbliższym otoczeniem kosmicznym. Po wyjściu z planetarium udaliśmy się w drogę powrotną, pełni wrażeń i nowo zdobytej wiedzy.

dsc_0020

Bookmark the permalink.

Comments are closed.